Warsztaty projektowe

Z myślą o pasjonatach ogrodów, którzy pragną samodzielnie tworzyć swój wymarzony ogród stworzyliśmy warsztaty z projektowania ogrodów.


Zajęcia obejmują najczęściej tematykę tworzenia udanej kompozycji oraz dobór roślin do warunków panujących na działce.
Szkolenia są realizowane w małych, kameralnych grupach, aby każdy mógł zaczerpnąć jak najwięcej wiedzy.





Jak się do nich przygotować?


Po pierwsze: warto odszukać mapę geodezyjną działki. Powinna zawierać informacje o wymiarach działki oraz mieć naniesiony aktualny obrys domu. Aktualny, ponieważ często w trakcie budowy zmieniamy wielkość tarasu, ganku, poprawiamy miejsca otworów okiennych a to wszystko potrzebne nam będzie do projektowania.

Po drugie: spróbuj narysować działkę w skali 1:100 lub 1:200 (przy większych działkach).
Informację jak to zrobić znajdziesz tutaj.
Pomoc w doborze wielkości papieru.

Jeśli Ci się nie uda, najpóźniej 3 dni przed warsztatami wyślij mapę geodezyjną mailem. Przeskalujemy ją dla Ciebie.

Po trzecie: nanieś na powiększony plan elementy stałe w Twoim ogrodzie: dom, bruk i utwardzone ścieżki, dorodne drzewa i krzewy oraz wszystko to czego na pewno nie zmienisz.
W tym miejscu nie zapomnij również zaznaczyć ołówkiem linii mediów, podłączonych do Twojego domu i skrzynek z prądem, gazem a także oczyszczalni ścieków itp. Choć niewidoczne dla oka są bardzo istotne na planie, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas realizacji ogrodu.

Po czwarte: spisz wszystkie rośliny, którymi dysponujesz- zarówno te, które Ci się podobają w danym miejscu, jak i te, które chcesz inaczej zaaranżować. Stworzy to spis porównywalny do tego, który zrobiłbyś przy urządzaniu kuchni od nowa tak, żeby o niczym ważnym czy ładnym nie zapomnieć: lodówka, kuchenka stół, itd. Będziesz wiedzieć co masz do wyboru oraz co musi się w ogrodzie znaleźć- np. drewutnia czy śmietnik.
Żeby móc tworzyć od nowa najlepiej oczyścić na papierze przestrzeń i zacząć przemeblowanie od stosunkowo pustej kartki.

Po piąte: pomyśl, które rośliny wpadły Ci w oko na spacerze, u znajomych, w szkółce i o tych, które są bliskie Twojemu sercu. Koniecznie je zapisz.

Z tak przygotowanym planem i myślami będziesz miał więcej czasu na warsztatach, aby skupić się na układaniu pomysłów w harmonijną całość.

ĆWICZENIA PROJEKTOWE:

Chcesz piękny ogród? Wpierw poznaj swoją naturę
Tropem naszych zachowań czyli test spacerowicza
Wymyślamy legendę