Jak narysować plan działki w skali?


Czym jest skala?

Skala to nic innego jak proporcjonalne odwzorowanie rzeczywistości, pomniejszone razy jakąś wartość. Najczęściej wykorzystywaną w projektowaniu ogrodów skalą jest proporcja 1:100, czyli 1 jednostka rzeczywista jest 100 razy mniejsza na papierze.
1m w rzeczywistości=1cm na papierze.
Przy większych ogrodach, aby łatwiej było objąć wzrokiem plan ogrodu tworzy się projekty w skali 1:200, czyli obiekt na papierze jest 200 razy mniejszy niż w rzeczywistości.
2 m w rzeczywistości=1 cm na papierze.
Mapy geodezyjne, które najczęściej służą jako materiał do tworzenia planu przeważnie są wykonane w skali 1:500. Aby poznać rzeczywisty wymiar należy wartość zmierzoną linijką pomnożyć razy 500. Wtedy otrzymamy wymiar rzeczywisty z lekkim błędem wynikającym z grubości linii na papierze.
1:500
5m w rzeczywistości=1cm na papierze.
Może się zdarzyć, że skala mapy geodezyjnej będzie równa 1:1000. Wówczas mierzona linijką wartość mnożymy razy 1000.
fragment opisu na mapie, który przeważnie znajduje się obok tabeli.

Szczegóły, takie jak rabaty, bardzo małe ogrody czy kompozycje w donicach lub na balkonie można wykonać w większej skali, czyli pomniejszonej jedynie razy 10 lub 50.
1:10
1m w rzeczywistości=10 cm na papierze
1:50
0,5 m w rzeczywistości =1 cm na papierze
czyli
1 m w rzeczywistości = 2 cm na papierze

Jak narysować plan działki w skali?
      Aby powiększyć mapę geodezyjną i nanieść wymiary w pożądanej skali należy podjąć decyzję w jakim formacie i skali będzie nam najwygodniej pracować. Jeśli na mapie są podane wymiary rzeczywiste wystarczy narysować na naszym planie linię, której wymiar podano, przeliczoną do docelowej skali. Jeśli nie mamy podanych wymiarów należy odczytać skalę mapy i zastosować metodę opisaną wcześniej.
Linie ułożone pod kątem prostym możemy przenosić bez większych problemów. Jeśli kształt działki nie jest prostokątem musimy zastosować metodę z geometrii, korzystając z cyrkla i przecinających się łuków, wytyczanych z miejsc, które są dobrze narysowane.
      Plan jest gotowy do dalszej pracy projektowej gdy zawiera wszystkie elementy stałe, jak budynek, szopy i inne budowle, istniejące ścieżki itp. Nanosimy również te elementy, łącznie z roślinami, których lokalizacji nie zamierzamy zmieniać.

Komentarze

 1. mam pytanie, przekrój w skali 1:100 rysujemy roślinki symbolami czy już jak w perspektywie normalny zarys dzrzewa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, rysujemy symbolami, jeśli widok jest z lotu ptaka. Polecam później taki obrazek zeskanować i otworzyć w darmowym programie sketchup. Tam można go sobie ułożyć w perspektywie i rysować już rośliny jako obiekty o konkretnej wysokości lub wstawiać gotowe modele roślin (niestety w wersji podstawowej nieco ograniczona jest biblioteka obiektów). Coś czuję, że będę musiała o tym napisać coś więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  projekt- plan z góry- rysujemy symbolami albo tak, jak rośliny wyglądają z lotu ptaka. Jeśli chcemy ułatwić sobie wyobrażenie ogrodu to możemy później taki plan zeskanować, otworzyć w darmowym programie sketchup i odwrócić pod odpowiednim kątem. Wtedy możemy jakby podnieść nasze symbole wrysowując w ich miejsca odpowiedniej wielkości zarysy roślin jak w perspektywie:) Chyba conieco napiszę o tym niedługo!

  Udanego rysowania!

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam! Jestem uczniem technikum architektury krajobrazu. Mam do zaprojektowania ogród w skali 1:250 i nie mam pojęcia jakiej wielkości maja być narysowane rośliny... Powiedzmy, jeśli drzewo ma wymiary 50cmx50cm to jak ma to wyglądać? Nic nie rozumiem.... :((((

  OdpowiedzUsuń
 5. Już wyjaśniam. Rzeczywisty rozmiar rośliny musisz sam znać. Najlepiej sprawdzić do ilu metrów dorasta dana roślina. Ułatwieniem jest symbol w Katalogu Roślin- Związku Szkółkarzy Polskich, gdyż łatwo oszacować orientacyjny rozmiar na podstawie wielkości sylwetki człowieka.

  Założyłeś, że roślina ma 50 cm x 50 cm, czyli ma 0,5 m. Rysując w skali 1:100 mógłbyś zapomnieć o przeliczeniach metrów na centymetry. Narysowałbyś po prostu roślinę o średnicy 0,5 cm na swoim planie. Bez liczenia zamieniłbyś rzeczywisty metr na rzeczywisty centymetr.

  Komplikacje zaczynają się, ponieważ w opisach skali mamy do czynienia z powiedzeniem: w większej lub mniejszej skali.
  Mi też się to myli.
  Zatem zapomnij o tym i wyobraź sobie, że w skali 1:250 Twój centymetr na papierze to 2,5 metra w rzeczywistości. Czyli gdybyś miał narysować jeden metr musiałbyś go podzielić na 2,5 i wtedy nanieść na papier tą liczbę cm.

  Przy Twoich 0,5 m będzie to bardzo mały symbolik rośliny.
  0,5:2,5 = 0,2 cm czyli tylko 2 mm średnicy krzaczka.

  Ta skala przydaje się do dużych ogrodów, które z reguły obsadzamy drzewami. Ich średnica wówczas jest widoczna na papierze;)

  Mam nadzieję, że pomogłam.
  Nie przejmuj się- skala zawsze jest trudna, bo trzeba się na niej skupić:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Kasiu, uczylam sie kiedys w szkole rysunku technicznego a na starsze lata przydalay mnie sie znajomisc o skalach kiedy zakladalam swoj ogrod. Moj ogrod jest bardzo podziwiany (eksperymentowalam w roslinami)i od pewnego czasu rusuje ogrody na zamowienia. Ostatnio dostalam propozycje prowadzenia kursu " jak zaczac skicowac i rysowac ogrod"? Chcialabym sprobowac..ale nie wiem jak zaczac, Sama wiem jak zaczac rysowac poszczegolny ogrod ale 14 osob ma rozne wymagania i .....( moim klubie)..masz dobry pomysl od czego zaczac? Bardzo wdzieczna Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 7. Krystyno,

  gratuluję:)

  Niestety nie ma złotej recepty na prowadzenie warsztatów. Najlepiej przekazać to w takiej formie jak i Tobie najlepiej to wychodzi- przecież jest to sekwencja jakiś drobnych kroków. Najłatwiej tłumaczyć coś, co samemu się robi w ten sposób. Wierzę, że mając własne doświadczenie, dasz sobie z tym radę :) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam jedno pytanko..nie bardzo na temat roślin.. Chodzi mi o skale 1:50.. skoro 0.5m w rzeczywistości to 1 cm na papierze...TO dajmy na to mam opracowac projekt schodów 2biegowych w skali 1:50 o wymiarach..np.. szerokosc duszy wynosi 7cm.. czyli skalując ile to wynosi??

  OdpowiedzUsuń
 9. W skali 1:100 byłoby to 0,7 mm( 0.07 cm), więc w skali 1:50 1,4 mm. Musisz przemyśleć jednostki.
  Można także proporcją:

  0.5m-1cm
  0,07m-x cm

  x= 0,07m *1 cm/0.5m
  jednostka m się skraca
  x=0,14 cm

  Trochę małe te elementy wychodzą, więc poleciłabym jednak skalę 1:10 w tym przypadku:)

  Pozdrawiam

  P.S.- ja także mogę się mylić,więc proszę mnie sprawdzić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam pytanie:)
  Jestem uczniem technikum drogownictwa i mamy taki przedmiot jak miernictwo(geodezja). Mamy narysowac mapke naszego boiska w skali 1:500 no i to nie jest problem, jednak ma byc ona ukierunkowana do pólnocy(dlatego zrobiliśmy poligon zamkniety), mamy wszystkie potrzebne nam informacje jak azymuty bokow itp itd. Tylko teraz jak to narysowac? Czy mapka powinna byc jakoś przesunieta? czy rysowac pod katem jakimś czy co ?:) jeżeli masz pojecie jak to zrobić prosze o szybko odpowiedz. pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, nie za bardzo rozumiem pytanie. Jeśli natomiast chodzi o to, jak powinieneś narysować boisko na kartce to w geodezji zawsze północ jest na górze kartki. Czyli na stronie A4 w pionie tabelkę narysujesz pewnie na dole- najczęściej w prawym rogu, samo boisko będzie jakbyś patrzył na mapę w prawidłowym kierunku, gdyż północ domyślnie jest dokładnie na górze osi symetrii dzielącą kartkę wzdłuż.

  Szybciej się nie dało, bo miałam urlopik:)

  Pozdrawiam i życzę powodzenia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz