czwartek, 9 lutego 2012

Chcesz piękny ogród? Najpierw poznaj siebie!


Ogród to mieszkanie Twojego domu, a w nim toczy się życie całej rodziny. Co zrobić, by ogród stał się przedłużeniem salonu?

BYĆ SZCZERYM! 

Szczerym wobec swoich zachowań, przyzwyczajeń, a także uwzględnić potrzeby innych domowników.
Oto kilka kroków, które mogą Ci w tym pomóc:

  1. Wypisz wszystkie Twoje potrzeby związane z użytkowaniem przestrzeni wokół domu. Np. Miejsce na drewutnię i rąbanie drewna, miejsce na przyjęcie dla 8 gości, piaskownica dla dziecka, miejsce na basenik.
  2.  Przemyśl i zapisz konieczne rozmiary, rodzaj materiału, częstotliwości korzystania oraz styl wymienionej architektury ogrodowej. Np. Piaskownica ma służyć 5 lat. Zajmuje około 1.5 m. Służy tylko latem. Plastikowa - z zamykaną pokrywą będzie lepsza niż drewniana wkopana do gruntu.
  3. Obserwuj ścieżki, które wydeptują wszyscy domownicy. Są to szlaki komunikacyjne, które obsadzone roślinami mogą nie służyć później ani domownikom, ani roślinom. Określ konieczną szerokość ścieżek i częstotliwość ich użytkowania. Np. Pranie wieszam rzadko na dworze, dojście może być tylko z trawy. Śmieci wyrzucam 2 razy w tygodniu, lubię wychodzić w kapciach-ścieżka powinna być utwardzona.
  4. Określ swoje zainteresowanie roślinami. Oceń ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu. Pamiętaj, że skuteczne podlewanie powierzchni 500 m kwadratowych zajmuje około godziny. 
  5. Przemyśl ile środków finansowych pragniesz przeznaczyć na zagospodarowanie ogrodu. Zdecyduj, czy marzysz o pięknym efekcie od razu, czy też jesteś w stanie poczekać aż rośliny urosną.
  6. Przespaceruj się po centrum ogrodniczym lub ogrodzie botanicznym i bacznie obserwuj i zapisuj wszystkie rośliny, które Ci się spodobały. Możesz także zrobić zdjęcia, aby łatwiej było wrócić do tych obrazów. Sprawdź np.w internecie jakie wymagania mają te rośliny. Jeśli wg. punktu 4 nie lubisz zajmować się roślinami lub nie masz na to czasu odrzuć te, które wymagają stałej pielęgnacji. Możesz także zastanowić się nad zleceniem pielęgnacji ogrodnikowi.
  7. Rozejrzyj się po swoim domu i zastanów jak jest urządzony. Ogród powinien mieć podobny styl i odzwierciedlać Twój charakter. Jeśli w domu panuje ład i porządek najprawdopodobniej ogród powinien być bardzo formalny, z wyraźnymi liniami, nieskazitelnym trawnikiem. Jeśli lubisz otaczać się bibelotami dobrze poczujesz się w ogrodzie pełnym kwiatów, ozdób, rzeźb.
Miłego rozmarzania się o wiośnie w Twoim ogrodzie!

2 komentarze:

Giga pisze...

Nie mam domu, a do ogródka idę 10 minut, więc tylko z części Twoich porad mogłabym skorzystać. Pozdrawiam.

Kasia pisze...

:) Ale gdzieś przecież mieszkasz;) A właśnie sposób otaczania się przedmiotami- czy lubimy ich dużo gromadzić czy raczej mało, ale wyraziste- to wszystko mówi nam o tym, jak powinniśmy urządzić ogród.
Bez sensu jest robić wychuchana trawkę, gdy lubimy bałaganić i nie kończymy tego co zaczęliśmy- bo kosić jej też regularnie nie będziemy:) Ot- taka szczerość wobec swoich zachowań. Wtedy ogród będzie naprawdę nasz:)

Prześlij komentarz