Wymienianka roślin


A wiosną kwitną nie tylko kwiaty ale takie pomysły.
Wiosenna aura, budzące się do życia rośliny, śpiew ptaków i cieplejsze promienie słońca sprawiają, że szukamy relaksu na świeżym powietrzu. Wraz z przybyciem zielonej pory roku ożywają także relacje międzysąsiedzkie a to przy koszeniu trawnika, komentarzach o dorodnych roślinach i wymianie informacji. Temat ogrodu, zaraz po pogawędce o pogodzie jest świetnym zaczątkiem znajomości z nowymi sąsiadami, albo tymi, których jeszcze nie zdążyło się poznać.
Zamysł sąsiedzkiej wymiany roślin zrodził się z myślą o zacieśnieniu więzi między sąsiadami a także z chęci zaszczepienia w mieszkańcach Osiedla Rozalin, a w przyszłości może nawet całych wiosek pasji do ogrodów.
Tworzenie zielonego salonu wiąże się często z dużymi nakładami finansowymi, co zaobserwowałam podczas wieloletniej praktyki projektanta zieleni. Większość klientów rozkłada zakładanie ogrodu na kilka lat, często posiłkując się roślinami zdobytymi podczas odwiedzin u rodziny czy u znajomych. A czemu by nie połączyć takiej wymiany z integracją z sąsiadami?

Zielony Targ ma na celu regularną międzysąsiedzką wymianę roślin, od sadzonek czy nasion aż do dorodnych okazów, które już nie mieszczą się w naszym ogrodzie. Jest to wspaniała okazja, by wzbogacić własną oazę spokoju o nowe odmiany, gatunki w innych kolorach niż już posiadane czy wręcz zdobyć to, co już nie jest hodowane w szkółkach od lat a nam się wyjątkowo podoba.
Przy okazji po takim spotkaniu przyjemnie będzie podziwiać swoje perełki hodowlane spacerując po osiedlu wymieniając więcej serdeczności niż standardowe „dzień doby” z napotykanym sąsiadem.
Pierwsza taka akcja ma się odbyć już 9 maja 2015 w okolicy altany parku Osiedla Rozalin w Lusówku. Zielony Targ uatrakcyjnią mini konkursy dla dzieci z miłymi niespodziankami do wygrania.
Organizatorzy liczą na pasjonatów ogrodów, hobbystów i tych, którzy swą przygodę z zielenią dopiero rozpoczynają. Informacji na temat przykładowych roślin, którymi dość łatwo się dzielić znaleźć będzie można w kolejnych postach.

Gdy Zielony Targ spodoba się mieszkańcom wpisany zostanie w regularne wydarzenie osiedla. Zatem amatorzy pięknych ogrodów: „Do Łopatek!”

Komentarze