Rozmnażanie roślin- przekonaj się jakie to proste

Zielony targ


Wiosna to czas intensywnej pracy jak i aktywnego wypoczynku w ogrodzie. Dla tych większych i mniejszych pasjonatów ogrodów jest to także czas dosadzania, przycinania i wymieniania się roślinami. A co jeśli nie znamy sąsiada, u którego podziwiamy okazy, które chętnie widzielibyśmy także u siebie?
Z tej okazji powstał pomysł integracyjnej wymienianki roślin wśród mieszkańców osiedla, o której pisałam tutaj.
Trzmielina zalana błękitem szafirków.
Jakimi roślinami można się wymieniać na wiosnę?
Roślin nadających się do samodzielnego rozmnażania jest wiele i dzielą się ze względu na sposób tworzenia nowej rośliny. Wyróżniamy rozmnażanie przez podział, sadzonki, odkłady czy wysiew nasion.
  • Wiele roślin można rozmnażać z sadzonek. Do łatwo przyjmujących się roślin z sadzonek możemy zaliczyć np.
bluszcz, trzmielinę Fortunea czy barwinek, bukszpan czy tawuły i jaśminowce, derenie i winobluszcz.
Do podziału wybieramy wyrośnięte pędy, na których znajdują się zarówno liście lub pąki liściowe. W przypadku trzmieliny czy bluszczu warto sprawdzić czy gałązka ma już organy czepne- chropowate wypustki będące zalążkami korzeni.
Aby powstała sadzonka należy przygotować fragment około 7-10 cm zawierająca nie więcej jak 2-3 liście, które można lekko przyciąć, aby ograniczyć parowanie. Tak przygotowaną sadzonkę sadzimy do doniczki lub bezpośrednio w docelowym miejscu i codziennie dbamy sprawdzając czy nie brakuje im wody i nie pali nadmierne słońce.

Większe sadzonki tworzymy z krzewów i drzew dobrze ukorzeniających się, jak forsycja czy wierzba (Salix w odmianie 'Babilonica' czy 'Erythroflexuosa') Wczesną wiosną, na przełomie lutego i marca możemy te gatunki z powodzeniem rozmnożyć we własnym zakresie bez większej wiedzy ogrodniczej. Gałązki długości około 20-30 cm należy włożyć do wody w oświetlonym miejscu (nie w bezpośrednim słońcu) i czekać aż wypuszczą korzenie i pąki. Taką roślinę przesadzamy do doniczki lub w odpowiednim terminie do gruntu.
Jeśli bluszcz zamiast się piąć po murze ma posłużyć nam za darń długą gałązkę z rośliny matecznej kładziemy w miejscu docelowym i w kilku miejscach występowania korzeni przysypujemy ziemią przyciskając kamieniem. Liście nie powinny znajdować się pod powierzchnią ziemi aby nie gniły, należy poobrywać ich nadmiar.
  • Jest to tzw. sposób rozmnażania przez odkłady.
Ten sam sposób rozmnażania stosować możemy do barwinka i większości roślin pnących ale także do niektórych krzewów owocowych takich jak porzeczka, jeżyna czy malina. Z krzewów ozdobnych można rozmnażać na wiosnę oczaru czy migdałowce.
W przypadku krzewów gałązek nie wycina się przed rozmnożeniem a odgina lekko nacięte nie kwitnące pędy do podłoża przyciskając ziemią i kamieniem czy szpilką zrobioną z drutu. Po jakimś czasie ukorzenioną gałązkę można odciąć od rośliny matecznej i przesadzić w pożądane miejsce lub podarować sąsiadowi.


Podobną zasadę rozmnażania przyjąć można u bylin. Dojrzałe mateczniki tworzą znane np. u truskawek czy poziomek rozłogi. Gdy wyrosną z nich młode rośliny wystarczy oddzielić je od rośliny matecznej i posadzić w nowe miejsce.  • Rozmnażanie bylin przez dzielenie karp, kłączy czy bulw.
Łan liliowców przed kwitnieniem. 
Rośliny łatwe do podziału to większość bylin skalnych jak macierzanki, floksy, żagwiny, fiołki, zawciąg nadmorski, skalnice, bylice, rojniki i rozchodniki a także jukka ogrodowa. Łatwo także podzielić liliowce, funkie (Hosta sp.) (oba gatunki od sierpnia do jesieni), irysy czy niektóre gatunki traw jak kostrzewy, ostnice, owies wieczniezielony.
Różowe kule zawciąga nadmorskiego.

Karmnik ościsty w czerwieni rozchodnika.

Ścieżka gęsto porośnięta macierzanką i zawciągiem.
 Nieopodal sypie płatki bodziszek.
Do podziału rośliny mateczne należy wykopać w całej okazałości i nożem lub palcami rozdzielać roślinę na mniejsze fragmenty zawierające zarówno część nadziemną jak i konieczne korzenie, bulwy czy kłącza. Ten zabieg zaleca się w miejscach, gdzie rośliny osiągnęły dojrzałość i zaczynają np. ogałacać się od środka. Zabieg podziału pozwala odświeżyć roślinę mateczną przy okazji tworząc sadzonki do obdzielenia się z innymi pasjonatami ogrodów.
UWAGA! Byliny dzielimy po kwitnieniu. Zatem część będziemy odmładzać wiosną a część od sierpnia do jesieni.  • Rozmnażanie z nasion.
Metoda teoretycznie najprostsza, jednak wymagająca trochę więcej wprawy zarówno przy zbieraniu nasion jak i przy wysiewie.
Do najprostszych roślin do rozmnażania należą aksamitki ze względu na dość dużą ilość nasion z jednego kwiatostanu jak i wielkość nasion. Nasiona zbieramy jesienią gdy swobodnie odrywają się od koszyczka kwiatostanu. Powinny być przeschnięte, by nie pleśniały podczas zimowania. Przechowujemy w torebce papierowej w suchym i chłodnym miejscu.
W kwietniu lub maju wysiewamy do gruntu u siebie w ogrodzie lub dzielimy się z innymi.
W analogiczny sposób warto także spróbować wysiewać słoneczniki, nagietki, astry czy sasanki. Wśród roślin łatwych do rozmnożenia przez wysiew należą także berberysy i mahonia, brzoza, sosny czy świerki. W przypadku roślin iglastych na efekty trzeba jednak poczekać kilka-kilkanaście lat.
  • Dla prawdziwych hobbistów i pasjonatów pozostaje jeszcze sadzonkowanie nieco trudniej przyjmujących się roślin. Przy tej okazji można spotkać się z rozmnażaniem przez tzw. zrazy (inaczej zrzezy) czyli niewielkie odcinki gałązek, jeszcze w stanie bez liści.
Tak przygotowane sadzonki wymagają specjalnych warunków do ukorzenienia się- od odpowiedniej temperatury, podłoża czy koniecznych ukorzeniaczy odpowiedniego typu.
W ten sposób rozmnożymy np. ligustr. Sadzonki z wykorzystaniem korzeniacza możemy wykonać także z roślin iglastych jak jałowiec, żywotniki (Thuja) czy cisy.
  • Trochę więcej pracy będzie kosztować rozmnażanie roślin cebulowych i bulwiastych.
Dalie, mieczyki, begonie bulwiaste czy paciorecznik sadzimy do gruntu dopiero po majowych przymrozkach. Po zakończonym sezonie zimujemy je w chłodnym miejscu (najczęściej garażu), co wymaga ponownego wykopania cebul. Co roku zatem powstaje okazja do obdzielania się cebulami, gdyż podczas sezonu rośliny często tworzą nowe cebule.
Wszystkie sposoby rozmnażania są świetną zabawą zarówno dla początkujących ogrodników jak i prawdziwych amatorów prac ogrodowych.

Zatem do łopatek!

Komentarze