piątek, 27 lipca 2012

Jak przyciąć lawendę

Wiele osób ostatnio pyta mnie jak przyciąć lawendę.


Jak wykonać cięcie lawendy wąskolistnej?


W pierwszej kolejności dobrze jest poznać cel tego pachnącego zabiegu : )
Letnie cięcie lawendy ma służyć p
obudzeniu rośliny do ponownego kwitnienia oraz pobraniu kwiatów.

Wiosenne cięcie jest mocniejsze. Można przyciąć bardzo nisko nad ziemią, aby odmłodzić roślinę, przycinając zdrewniałe pędy i usuwając te, które wychodzą ponad kulistą formę.Warto zabieg ten przeprowadzić w marcu a jeśli nie zdążysz nie później niż II połowa kwietnia.
Lawenda odwdzięczy Ci się ładnym, zwartym pokrojem.


Prosty obrazek mam nadzieję trochę pomoże.


Moment przycięcia uchwyć tak, aby na roślinie nie zdążyły zawiązać się młode kwiaty. Wówczas trudno będzie Tobie uchwycić gałązki w pęczek i obciąć za jednym cięciem, gdyż prawdopodobnie żal Ci będzie nowych kwiatów : )
Lawenda ma określoną siłę wzrostu. Jeśli chcesz utrzymać ją na wysokości około 60-80 cm cięcie odmładzające rób tylko w wyjątkowych przypadkach- np. gdy lawenda straciła swój pokrój np. przez zalegający śnieg. Wiosną przytnij ją na pożądaną wysokość jedynie celem wyrównania pokroju i pobudzeniem rozkrzewienia liści, a tym samym ilości kwiatów. Cięcie to przypadnie nad linią czarną a poniżej linii czerwonej z rysunku.

Z kwiatów lawendy warto uszyć woreczki do szafy. 
1 komentarz:

Kasia pisze...

Niestety mam kolejny błąd w systemie bloggera i dziwne rzeczy się dzieją z treścią postów. Przepraszam za ewentualne puste pola.

Prześlij komentarz